Meteostanice

Meteorologická stanice ZŠ Žacléř

Meteorologická stanice při ZŠ Žacléř byla vybudována ve spolupráci s královéhradeckou pobočkou ČHMÚ pro potřeby projektu GLOBE i pro výuku přírodovědných předmětů. Skládá se z profesionální stanice AKS3 (tedy automatické klimatologické stanice 3. typu), která údaje o teplotě, přízemní teplotě a vlhkosti vzduchu, rychlosti a směru větru a aktuálních srážkách dodává každých 10 minut do databáze ČHMÚ (aktualizované grafy ze sítě stanic ČHMÚ najdete na internetových stránkách: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/PR/grafy/hk/grafy-ams-lnk.htm).

Dále je zde v provozu poloprofesionální stanice DAVIS Vantage Pro2, která měří teplotu, vlhkost a tlak vzduchu, srážky a rychlost a směr větru. Údaje z této stanice jsou dostupné na internetových stránkách naší školy (úvodní strana - ikona meteorologické stanice vpravo nahoře). Kromě těchto digitálních měření jsou v meteorologické budce a kolem ní rozmístěny přístroje pro analogové měření teplot a vlhkosti vzduchu a množství srážek. Tyto analogové přístroje slouží především pro potřeby výuky našich žáků. 

Logo meteostanice vytvořila naše bývalá žákyně, talentovaná výtvarnice Adéla Ševčíková